وزیر علوم در جمع فرماندهان و اعضای شورای فرماندهی بسیج کارکنان آموزش عالی:

۱۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۰:۵۰ اخبـــار پژوهشگاه
تعداد بازدید:۱۸۰

بسیجیان وحدت ملی را تقویت کنند/ گاهی رفتار محبت آمیز آنها مسیر دانشجو را تغییر می‌دهد

وزیر علوم با بیان اینکه بسیجیان وحدت ملی را تقویت کنند، گفت: یکی از ترفندهای دشمنان ما نسبت به ایران اسلامی ایجاد تفرقه، دوقطبی و چندقطبی‌سازی از طریق شکاف قومی، زبانی و نژادی است، بسیجیان باید محور وحدت، دوستی، مدارا و مروت باشند و تلاش کنند تا وحدت ملی شکل بگیرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدعلی زلفی‌گل در جمع فرماندهان و اعضای شورای فرماندهی بسیج کارکنان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور که با عنوان " بسیج کارکنان آموزش عالی؛ بسترساز جهاد علمی، پیشرفت و سازندگی کشور" در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته بسیج، یاد و خاطره شهدای انقلاب، سلامت و امنیت کشور اظهار کرد: وجود بسیجی‌ها در دانشگاه‌های کشور نعمت است، خدمات صادقانه، بی مزد و مواجب هم آبرو و هم وقت را در طبق اخلاص قرار می‌دهند، در چنین شرایطی همچنین اتفاقات سال گذشته مشاهده کردیم که چه بی‌احترامی هایی به بسیج و بسیجیان شد. در واقع این نوع رفتارها بیان‌گر این موضوع است که بسیجیان بسیار موثر هستند. البته مردم عزیز ما قدردان بسیجیان هستند و می‌دانند اگر زمانی مشکلی برای کشور پیش بیاید. کسانی که سینه سپر و از ناموس و کیان شهروندان دفاع می‌کنند بسیجیان هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: بسیجیان کسانی هستند که امتحان خود را پس دادند. در دوران دفاع مقدس اگر تفکر امام(ره) نبود و بسیجیان در عرصه حضور نداشتند جنگ به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد. همت، صداقت و خلوص بسیجیان موجب شد در کنار ارتشیان و سپاهیان با دست خالی یک کف دست از خاک سرزمین ما به دست دشمن نیفتد. دشمنی که تمام دنیای استکبار از آن حمایت می‌کردند و امکانات زور، زر و تزویر در اختیار آنها بود. اراده، خلوص و صفای قلب بسیجیان موجب پیروزی آنها در مقابل همه دشمنان شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: امروز حضور بسیجیان در دانشگاه‌های کشور نعمتی بی‌بدیل برای جمهوری اسلامی است. امام (ره) تاکید کرده است چنانچه مسئولان نسبت به بسیج کم مهری کنند ظلم و خیانت بزرگی کردند. ما دیدیدم که دشمنان ما با چه حربه‌هایی در پی نابود کردن تفکر بسیجی و استقلال حاکم بر جمهوری اسلامی هستند و انواع کارهای را انجام دادند. آخرین مورد آن در بحث داعش بود که با حربه‌های مختلف وارد شدند تا نفوذ جمهوری اسلامی را کاهش دهند. کاری که توسط آنان انجام شد حمله به مجلس شورای اسلامی و حمله به شاهچراغ بود.

وی ادامه داد: اگر تفکر و نگاه بسیجی در کشور نبود واقعا از بین بردن داعش کار راحتی نبود. واقعا جمهوری اسلامی چه کرده که اینقدر دشمنان کینه دارند.  جز اینکه خواسته که مستقل باشد و خودش برای خودش تصمیم بگیرد و زیر بلیط هیچ سلطه‌گری قرار نگیرد و شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را سرلوحه خود قرار بدهد.

زلفی گل یادآور شد: دنیای سلطه از این باب تلاش می‌کند و می‌گوید اگر تفکر جمهوری اسلامی در دنیا جا بیفتد.  به عنوان یک کشور و نظامی که الگو است، آزاد و آزادگی را پاس می‌دارد، حق گو و حق طلب است و از مستضعفان جهان حمایت می‌کند. زیر بار ظلم و ستم قرار نمی‌گیرد اگر این تفکر جا بیفتد نگران منافع خودشان هستند.

وزیر علوم گفت: آنها ادعای رهبری جهان را دارند و ما نیز به ظهور امام عصر(عج) اعتقاد داریم که روزی ظهور کند و ظلم و ستم را از دنیا حذف کند، به این دلیل دشمنان این تفکر را نمی‌پذیرند و دست به هر کاری می‌زنند.

زلفی گل خاطر نشان کرد: نقش اساتید و یاوران علمی بسیجی در مقایسه با سایر بسیجیان جامعه حساس‌تر است. از این باب که ما با کسانی سر و کار داریم که می‌خواهیم آینده کشور را به دستان آنها بسپاریم و تمام این نظام که برای آن هزاران شهید داده شده است قرار است دست آینده سازانی باشند که از دانشگاه‌ها بیرون می‌آیند. برخورد درست و نگاه تربیتی ما موجب می‌شود دانشجویان یاد بگیرند در آینده چگونه باشند و یک برخورد با محبت با یک دانشجو می‌تواند آن برخورد را تکثیر می‌کند. یک نگاه و رفتار امیدآفرین و هویت ساز می‌تواند مسیر یک جوان را تغییر بدهد.

وزیر علوم افزود: یاوران علمی و اساتید در دانشگاه قدرت کمی ندارند با یک برخورد شایسته و رفع مشکل یک دانشجو، مسیر آن فرد را تغییر می‌دهد اگر از دانشجویان اشتباهی دیدیم پدرانه، برادرانه و خواهرانه کمک کنیم و نگذاریم آسیب ببیند. فرزندان مردم را مثل فرزند خودمان ببینیم با خدای خود عهد کنیم تا راهنما و مراقب دانشجویان باشیم. گاهی با یک تشویق یا تذکر ممکن است مسیر زندگی فرزندان مردم تغییر کند.

وی با بیان اینکه بسیجیان خیرین جامعه هستند، گفت: کسانی که از وقت و آبروی خود برای جامعه هزینه می‌کنند ما باید قدردان آنها باشیم و حتما شهدای عزیز قدردان بسیجیان خواهند بود.

زلفی گل اضافه کرد: یکی از ترفندهای دشمنان ما نسبت به ایران اسلامی ایجاد تفرقه، دوقطبی و چندقطبی سازی از ظریق شکاف قومی، زبانی و نژادی است، بسیجیان باید محور وحدت، دوستی، مدارا و مروت باشند  و تلاش کنند تا وحدت ملی  شکل بگیرد. در واقع بسیجی معدن محبت، مدارا، گذشت و ایثار است. هر جا دیدیم زمزمه ایجاد تفرقه شکل گرفته حساس شویم و اجازه ندهیم این اتفاق بیفتد.

وزیر علوم با بیان اینکه در دنیای امروز مثل گذشته لشکرکشی و جنگ‌های سخت افزاری معنی ندارد، گفت: دنیای امروز جنگ و صلح گران را نمی‌پذیرد بلکه دنیا از طریق جنگ نرم یعنی با کمک رسانه‌ها و فضای مجازی ذهن ها و فرهنگ را تغییر می‌دهد. با توجه به اینکه بزرگترین سرمایه هر کشوری فرهنگ آن جامعه است و  فرهنگ تغییر یابد فکر نیز تغییر می‌کند، در نتیجه آن رفتار و گفتار افراد نیز تغییر می‌یابد.

وی خطاب به مسئولان و بسیجیان خاطر نشان کرد: اگر خواستید سرمایه گذاری مادام‌العمر ایجاد کنید فرهنگ را اصلاح کنید. چرا که امروز جنگ فرهنگی و کشورگشایی از نوع جدید است. امروز کشور گشایی با حمله، توپ و تانک اتفاق نمی‌افتد بلکه از طریق علم، فناوری و تکنولوژی روی می‌دهد و راحت ترین راه تسخیر یک کشور از طریق علم و فناوری روی می‌دهد، چرا که با تولید علم جدید می‌توانیم در همه کشورها، دانشگاه‌ها حتی خانواده‌ها نفوذ داشته باشیم.

زلفی گل در پایان خاطرنشان کرد: دنیا امروز دنبال کشور گشایی از طریق علم و فناوری است. بنابراین نوع نگاه ما به دانشگاه‌ها اعم از اساتید، دانشجویان و یاوران علمی باید از سوی حاکمیت تغییر یابد. باید بدانند بهترین جا برای سرمایه‌گذاری در کشور دانشگاه‌ها است چرا که از طریق علم و فناوری می‌شود سرمایه اجتماعی را ارتقا داد.